Používáme soubory cookie k optimalizaci našich webových stránek a služeb. Pro naše zásady navštivte sekci obchodní podmínky.

Objednávat a dotazovat se můžete také telefonicky na čísleTel 731 800 100  |  KONTAKT

Velký a malý státní znak České republiky: Podoba, historie a užívání

Podle platné právní úpravy má Česká republika dva státní znaky, a to velký a malý. Liší se nejen svým názvem a velikostí, ale i celkovou podobou. Jak každý z nich vznikl? A kde je můžeme najít?

Velký státní znak

Velký státní znak tvoří štít, který se dělí na čtyři části. V prvním a čtvrtém políčku je vyobrazen stříbrný dvouocasý lev ve skoku, který má zlatou korunu a zlatou zbroj. Ve druhém políčku se nachází šachovaná orlice ve stříbrné a červené barvě, která má také zlatou korunu a zlatou zbroj, ale na modrém pozadí. Ve třetím políčku je černá orlice se stříbrným půlměsícem, který má na koncích trojlístky a uprostřed kříž. Její koruna je zlatá, zbroj červená a pozadí má zlatou barvu.

Velký státní znak

Vyobrazení velkého státního znaku se může lišit z různých technologických důvodů, ale vždy je konkrétní podoba stanovena právními předpisy. Využívá se například na bankovky, doklady a podobně.

Malý státní znak

Malý státní znak je značně jednodušší. Tvoří ho jen červený štít, na kterém je stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou korunou a zlatou zbrojí.

Malý státní znak

Historie státního znaku

Historie velkého státního znaku sahá až k vládě Jana Lucemburského, který se rozhodl po konfliktu se svojí manželkou Eliškou Přemyslovnou upustit od dodržování přemyslovských tradic a pravidel. Za svou pečeť a znak si vybral čtvrcený štít, na kterém se střídal český lev se znakem Lucemburků.

Dvouocasý lev však není nejstarším znakem českých panovníků. Tím totiž byla plamenná svatováclavská orlice, jakožto symbol vládnoucího Přemyslovce. Jan Lucemburský se ale rozhodl vše změnit.

Právní úprava

Způsoby užívání velkého i malého státního znaku upravuje zákon o užívání státních symbolů, mezi které patří i státní vlajka, prezidentská standarta a další.

Jiným způsobem, než je zákonem nebo podzákonným právním předpisem výslovně stanoveným, státní znak užívat nelze.

Současná podoba státního znaku

Pravidla vzniku znaků a erbů zkoumá pomocná věda historická známá jako heraldika, podle které se tyto symboly i navrhují a kreslí. Autorem návrhu a současného provedení velkého státního znaku je heraldik Jiří Louda.

Velký státní znak můžete najít například na: vyznačení státních hranic, průkazech vydávaných Českou republikou, bankovkách nebo cenných papírech. Také označuje dresy českých sportovců při reprezentaci země.

Mohou ho využívat: poslanci, senátoři, prezident republiky, vláda a Úřad vlády, ministerstva, kraje, obce, městské obvody a městské části, ústavní soud, diplomaté, ozbrojené síly, ČNB nebo například vysoké školy a sportovci při reprezentaci České republiky.

Kontakty
Ověřeno zákazníky

Najdete nás i na MALL.CZ