Používáme soubory cookie k optimalizaci našich webových stránek a služeb. Pro naše zásady navštivte sekci obchodní podmínky.

Objednávat a dotazovat se můžete také telefonicky na čísleTel 731 800 100  |  KONTAKT

Historie české vlajky

Česká státní vlajka a její historický vývoj



Aktuální podoba české státní vlajky vychází z několikasetleté historie. Původně se jednalo jen o bílo-červenou bikoloru, jakou dnes používá Polsko. Její vyvěšování před začátkem 19. století ale nedokládají téměř žádné záznamy, spíše se už od 13. století používala červená korouhev s českým lvem. Současná vlajka vznikla v roce 1920, kdy se z bikolóry stala trikolóra doplněná o modrý klín. Mezitím ale proběhlo ještě několik změn.

Historie české státné vlajky

Středověká heraldická korouhev Přemyslovců a Českého knížectví -> Středověká heraldická korouhev Českého království, resp. českých králů -> vlajka Českého království, Československa a ČR -> vlajka Československa, ČSR, ČSSR, ČSFR a oficiální vlajka ČR -> vlajka Protektorátu Čechy a Morava



Od heraldických symbolů k první vlajce


Za předchůdce české vlajky můžeme považovat červeno-bílý královský prapor. Označoval se jako takzvaná bikolóra a byla s českými zeměmi spojována už od 13. století. V praxi se ale častěji používala červená korouhev se stříbrným lvem, zatímco bikolóra se více rozšířila až po korunovaci Ferdinanda I. v roce 1836. Později byla spojená s Národním obrozením, myšlenkou panslavismu (všeslovanství) a krátce i s novou Československou republikou, která vznikla v roce 1918.


Československá vlajka


Nový nezávislý stát potřeboval vlajku pro reprezentaci ve světě. První dva roky tedy používal právě bílo-červenou bikolóru. Tu ale kritizovali Slováci, protože na ní chyběly jejich barvy. A zároveň byla velmi podobná vlajkám sousedního Polska a Rakouska. Už v roce 1919 tedy komise pod vedením univerzitního profesora Gustava Friedricha vytvořila několik návrhů nové vlajky unikátního státu.

Největší úspěch měla verze, která zachovala bikoloru a připojila k ní modrý klín jako symbol Slovenska. V březnu 1920 ji poslanci schválili, jen v mírně upravené podobě s klínem, který sahá až do poloviny vlajky. Autorství se připisuje státnímu úředníkovi Jaroslavu Kursovi, ale později proběhlo několik sporů. Objevila se totiž jména Jaroslava Jareše a Josefa Knedlhanse, kteří se také prohlašovali za autory vítězného návrhu, A zajímavostí je, že se jednalo o jednu z prvních vlajek na světě v tomto stylu.


Úpravy v době protektorátu a ČSFR


Jedním z období, kdy doznala česká vlajka změn, byl Protektorát Čechy a Morava, který trval od roku 1939 do roku 1945. Tehdy byla přijata vlajka s třemi pruhy, od shora bílým, červeným a modrým. Vycházela tedy ze zákona č. 222/1939 Sb. a podle oficiálního výkladu odkazovala k barvám panslovanským. Původní varianta s klínem ale stále sloužila zahraničnímu odboji a po skončení války byla znovu přijata jako oficiální vlajka Československa.

Česká socialistická republika vzniklá v roce 1969 federací se Slovenskem nikdy svoji vlastní vlajku neměla. Změnila se pouze podoba státního znaků. Až v roce 1990 se Česká a Slovenská národní rada rozhodly navázat na tradici původních zemských symbolů. Česká republika tedy znovu oprášila původní bikolóru a Slovensko zavedlo trikolóru s bílám, modrým a červeným pruhem. Ani jeden ze státních symbolů ale neměl dlouhého trvání.


Vlajka České republiky


Dne 1. ledna 1993 vznikla samostatná Česká republika, která převzala původní československou vlajku. Podle slovenské strany to bylo v rozporu s legislativou a tehdejší prezident Vladimír Mečiar za to dokonce požadoval finanční kompenzaci. Později ale bylo používání českých státních symbolů upraveno zákonem č. 3/1993 Sb., který se upravil na základě kolizního pravidla. To říká, že novější právní předpis má přednost před starším. Od té doby tedy není modrý klín interpretován jako symbol Slovenska, ale má označovat Moravu, která skutečně v minulosti pod touto barvou vystupovala.


Česká státní vlajka
Kontakty
Ověřeno zákazníky

Najdete nás i na MALL.CZ